Nové video NOVINKY 1
NOVINKY 2
NOVINKY 3
HOME
AKTUALITY

Pokud chcete dostávat informace o přidaných aktualitách, fotkách,
videích či o připravovaných akcích Lubo Kristka, klikněte SEM
do textu napište Vaši e-mailovou adresu a slovo "zasílat".
(Pro zrušení zasílání vepište adresu a slovo "nezasílat".)

 


plakat
BRÁNA DO NOVÉ DIMENZE

6. 11. 2012

Další z vizionářských happeningů Lubo Kristka, nazvaný Brána do nové dimenze, se odehrál 1. listopadu na státním zámku Sychrov jako součást 2. mezinárodní konference Národního památkového ústavu Hrady, zámky - Quo vadis II. Do Mistrova surreálně utkaného happeningového světa bylo tentokrát zapavučinováno přes padesát účinkujících.
Nové světy, nové rozměry, nové začátky...

Tisk
WWWiditelné prase: Brána do nové dimenze

 

 


Duše KRISTKOVA ODHALENÁ DUŠE
30. 10. 2012 Duše

Na Zámečku Lubo byla odhalena Kristkova Duše, dřevoplastika z roku 1973, jež se stala inspirací pro zrod nové asambláže. Návštěvníci Dnů otevřeného ateliéru Lubo Kristka mohli zahalenou Duši vnímat pouze dotekem a připojit se k ní vlastní tvorbou. Vzniklo tak ojedinělé Svědectví o duši - sochařské pokračování původní Duše.

 

 FILMOVÝ DOKUMENT O DNECH OTEVŘENÉHO ATELIÉRU
25. 9. 2012

  NÁVŠTĚVNÍCI SE PŘIPOJILI KE KRISTKOVĚ DUŠI

24. 9. 2012

Dny otevřeného ateliéru Lubo Kristka proběhly vskutku surreálně. Mistr připravil pro návštěvníky akci, v rámci které se mohli dotýkat jeho Duše a dokonce se k ní připojit. Šlo o jeho třímetrovou dřevoplastiku, kterou vytvořil v roce 1977 v německém exilu a která byla vystavena např. v sídle vlády v Mnichovské rezidenci (v roce 1987).
Tentokráte byla Duše zahalená plátnem, na které mohli návštěvníci malovat či přišívat různé objekty. Nově vzniklá asambláž bude později vystavena spolu s Duší. Dokumentaci celého procesu a průběžné informace budeme přinášet na těchto stránkách.

 

DNY OTEVŘENÉHO ATELIÉRU - možnost návštěvy galerie za přítomnosti autora
4. 9. 2012

Dva víkendové dny 22. a 23. září, vždy od 10 do 17 hod, budou věnovány Dnům otevřeného ateliéru Lubo Kristka. Návštěvníci budou moci zdarma shlédnout sbírku děl tohoto surrealisty, osobně se s ním setkat a svým otiskem přispět k dějinám umění. Chystají se také překvapení...
Akce je součástí Dnů otevřených ateliérů projektu Porta Culturae.

 

KRISTKOVA PODYJSKÁ GLYPTOTÉKA - slavnostní zahájení sezony 2012
5. 5. 2012Tisk
LUBO KRISTEK VYSTAVUJE
23. 4. 2012

Surrealistický mág bude letos opět vystavovat na Barokním zámku Riegersburg (Dolní Rakousko). Od 28. dubna zde bude přístupná výstava nazvaná IMAGO - Fantastic Art, na které vystaví některá ze svých děl. Výstava potrvá do 15. listopadu 2012.KULTURNÍ AKCE NA ZÁMEČKU LUBO

1. 10. 2010

Ve dnech 23. a 28. září 2010 se na Zámečku Lubo v Podhradí nad Dyjí uskutečnily další akce v rámci mezinárodního projektu „Zviditelnění kulturních lokalit při česko-rakouské hranici“, kterou připravil Výzkumný ústav komunikace v umění v Brně. Projekt podpořený z fondů Evropské unie (díky čemuž mohl být pro účastníky bezplatný) propojuje kulturní aktivity surrealistického sochaře, malíře a akčního umělce Lubo Kristka s výstavní činností na Barokním zámku Riegersburg v Dolním Rakousku.
Na první z těchto dvou akcí se setkali zástupci kulturních institucí, např. Městského úřadu Znojmo, Znojemské Besedy, Městské knihovny Znojmo, Turistických informačních center Znojmo a Vranov nad Dyjí, Retzer Landu, dále pak turističtí průvodci i umělci. Projekt přijel podpořit také kunsthistorik a bývalý ředitel Nového městského muzea v německém Landsbergu Hartfrid Neunzert.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06
obrázek 07obrázek 08obrázek 09obrázek 04obrázek 11obrázek 12
Foto: KR-ISA a Oto Mašek       

V rámci projektu se uskutečnily také akce pro školy, kterých se zúčastnila ZŠ Pražská – jež s Lubo Kristkem spolupracovala i na předchozích projektech – a z Rakouska Neue Mittelschule Weitersfeld.
Účastníci programu shlédli výbor z díla Lubo Kristka a po besedě s umělcem (pro školy byla připravena beseda s Mistrem nad výtvarnými díly studentů) pokračovala druhá část – prohlídka aktuální expozice na Barokním zámku Riegersburg nazvaná „Síla fantazie“ spolu s prohlídkou stálé výstavy „Život šlechticů v době baroka“.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06
obrázek 07obrázek 08obrázek 09obrázek 04obrázek 11obrázek 12
Foto: KR-ISA       NOVÝ MEZINÁRODNÍ PROJEKT NA ZÁMEČKU LUBO
4. 7. 2010

28. 6. se na Zámečku Lubo uskutečnila první část projektu "Zviditelnění kulturních lokalit při česko-rakouské hranici", který připravil Výzkumný ústav komunikace v umění (Brno). Po prohlídce expozice děl Lubo Kristka studenti s Mistrem rozprávěli o svých dílech. Druhou částí programu byla návštěva výstavy "Síla fantazie" na Barokním zámku Riegersburg (Dolní Rakousko).
Projekt byl realizován v rámci Fondu malých projektů v Jihomoravském kraji.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06
obrázek 07obrázek 08obrázek 09obrázek 04obrázek 11obrázek 12
obrázek 13obrázek 02obrázek 15obrázek 16obrázek 17obrázek 18
Foto: KR-ISA     

 


POSELSTVÍ "REQUIEM ZA MOBILNÍ TELEFONY" POKRAČUJE

8. 6. 2010

Již pátý happening z cyklu Requiem za mobilní telefony, kterým Lubo Kristek upozorňuje na nebezpečí závislosti (nejen) na moderních technologiích a odklonu od přirozeného vnímání světa, se konal v sobotu 5. června v Polsku. Fotografie a další informace naleznete v sekci Happeningy, filmový sestřih v sekci Video.ŘÁD MEDVÍDKA PÚ
18. 5. 2010

Dne 17. 5. 2010 udělila redakce časopisu WWWiditelné prase autorovi těchto stránek Řád medvídka Pú. Naše redakce si tohoto ocenění velice váží, mj. také vzhledem k předešlým oceněným počinům. O Řád medvídka Pú se zasloužili i ti, kteří nám dodávají fotografie či záznamy z akcí Lubo Kristka, případně napomohli vzniku dalších materiálů dokumentujících "fenomén Kristek" (básně, teoretické úvahy, objevné články ...). Současně je třeba zmínit také všechny, kdo Mistrovi pomáhají plnit jeho vysněné a mnohdy zdánlivě nesplnitelné surreální představy, např. umělce, kteří se zapojují do jeho happeningů (mnichovský časopis Medizin + Kunst v třetím čísle z roku 1994 napsal, že Kristkovy happeningy navazují na freudovskou psychoanalýzu, nesou se v duchu "Activité Paranoiaque Critique" Salvadora Dalího - a jsou s naprosto nepředvídatelným koncem). Autoři stránek se vynasnaží i nadále přinášet nejčerstvější zprávy o Lubo Kristkovi i cenná svědectví z jeho minulosti vysvobozená ze zaprášených archivů.Tisk
LUBO KRISTEK OTEVŘEL DALŠÍ SEZONU GLYPTOTÉKY

16. 5. 2010

V sobotu 15. května se sešlo jarně kostýmované publikum, aby se zúčastnilo symbolického otvírání Kristkovy podyjské glyptotéky pro letošek. Otvírání se koná každoročně mezi 8. a 20. květnem (8. 5. slaví Mistr narozeniny) již od 20. 5. 2006, kdy byla glyptotéka poprvé uvedena v život. Jde o trasu poutních míst se sochařskými zastaveními rozmístěnými po celém toku řeky Dyje, kterou sochař, malíř a akční umělec Lubo Kristek věnoval veřejnosti.
   Letošní rok prohlásil Kristek celosvětově Rokem přání, otevření se tedy konalo na druhém zastavení na kouzelné mýtině u obce Staré Hobzí, kde se nachází jeho sousoší ze sedmi balvanů nazvané „Kameny přání“. Kameny pocházejí od pramene Moravské Dyje, kde je první zastavení glyptotéky a jsou darem obce Panenská Rozsíčka.
   V rámci sobotního programu zapálili návštěvníci u Kamenů přání svíčku za každé glyptotékové zastavení. Mistr uvedl, že tento rituál se bude při otvírání každoročně opakovat. Poté svá přání zapisovali na svitky papíru a s pomocí Mistrovy hůlky je vsunovali do otvorů v artefaktu. Přání podle legendy vyplaví velká voda, zanese je do oceánu, odkud se s vodou vypaří a s uzavřením přírodního cyklu se pak vyplní. Vyvrcholením programu byl houslový koncert Blanky Pollakové na Kamenech přání. K závěrečné improvizované skladbě věnované tomuto zastavení se zpěvem přidalo i obecenstvo.
   Zapsat si svá přáníčka a vsunout je do některého z otvorů v Kristkově artefaktu má teď po celou sezonu možnost i široká veřejnost. Poutní místo se nachází asi kilometr za Starým Hobzím směrem na Slavonice. Obec Staré Hobzí udržuje lesní cestu i prostor kolem artefaktu. Parkovat je možno před mostem přes řeku Dyji a cedulka návštěvníky lesní pěšinou přivede až na místo samé.   

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06
obrázek 07obrázek 08obrázek 09obrázek 04obrázek 11obrázek 12
obrázek 13obrázek 02obrázek 15obrázek 16obrázek 17obrázek 18
Foto: KR-ISA, Miroslav Vaněk a LK  


V SOBOTU U KAMENŮ PŘÁNÍ

13. 5. 2010
Kristkova podyjská glyptotéka, kterou v roce 2006 Lubo Kristek věnoval poutníkům sochařská zastavení po celém toku řeky Dyje, se otvírá každým rokem v květnu. Letošní rok vyhlásil Mistr Rokem přání, a proto se tentokrát slavnostní otevření uskuteční na druhém zastavení glyptotéky u obce Staré Hobzí.
   Symbolický akt proběhne tuto sobotu 15. 5. 2010 v 15 hodin za každého počasí (Mistr má rád i déšť.) Návštěvníci spolu s Lubo Kristkem mohou zapsat svá přání na svitek papíru a vložit jej do některého z mnoha otvorů v artefaktu nazvaném "Kameny přání". Jarně surreální kostýmy jsou vítány.
   Zastavení se nachází asi kilometr za Starým Hobzím směrem na Slavonice. Parkovat před mostem přes Dyji. Cedulka u cesty Vás lesní pěšinou přivede na místo samé.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03
Foto: KR-ISA   KRISTEK PŘIPRAVUJE VÝSTAVU V POLSKU

3. 5. 2010
Lubo Kristka navštívili v Podhradí nad Dyjí Andrzej Hajdyła a Aleksander Pieniek z Krakowa s nabídkou na účast na mezinárodní výstavě v Polsku.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06obrázek 07obrázek 08
Foto: KR-ISA   MAĎARSKÁ TELEVIZE TV DUNA V KRISTKOVĚ ATELIÉRU

30. 4. 2010
Maďarská TV Duna přijela na Zámeček Lubo v Podhradí nad Dyjí natočit rozhovor s Lubo Kristkem. Součástí natáčení bylo také setkání Mistra s umělci a znalci umění z Rakouska a Rumunska.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06
Foto: KR-ISA   

 

LUBO KRISTEK OPĚT V RIEGERSBURGU
29. 4. 2010
Při zahájení výstavy nazvané Die Macht der Phantasie (Síla fantazie) na barokním zámku Riegersburg v Dolním Rakousku se odehrála nevysvětlitelná událost. Z jednoho z vystavovaných obrazů Lubo Kristka (titul obrazu je "Pojídání kněze") vystoupil kněz s nymfou v náručí. Tato dvojice nerušeně prošla sálem během úvodního projevu. Jako relikvie po tomto zjevení zůstal u vystaveného obrazu šat obou postav. Výstava trvá do 15. 11. 2010.
Odkaz na stránky výstavy

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06obrázek 07obrázek 08
Foto: KR-ISA a Pavel Kryštof Novák  

 

KRISTKOVA BRONZOVÁ SOCHA UKRADENA
5. 12. 2009
V prosinci 2009 byla odcizena tří a půl metrová bronzová socha Lubo Kristka Hledající, která byla umístěna na soutoku řek Dyje a Moravy, na trojstátním bodě podblíž slovenské obce Sekule. Jde o desáté zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky, sochařské trasy poutních míst. Hodnota byla vyčíslena na milion korun českých. Případ vyšetřuje kriminální policie Trnava.
Obec Sekule se aktivně zapojila do řešení celé záležitosti a společně s Kristkem připravují vytvoření mementa z tohoto místa a umístění předlohy ukradené sochy do některého ze slovenských muzeí.

obrázek 01obrázek 02obrázek 03obrázek 04obrázek 05obrázek 06obrázek 07obrázek 08
Foto: KR-ISA   

DÍLO
HAPPENINGY
PROJEKTY
VIDEO
EXPOZICE
ARCHIV
KONTAKT